Sık Sorulan Sorular

Uluslararası Türkçe Sertifika Sınavı'na kaç defa girebilirim?

Adaylar, Sertifika Sınavı'na yıl içerisinde diledikleri kadar girebilirler. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

Uluslararası Türkçe Sertifika Sınavı'nda not alabilir miyim?

Sertifika Sınavı'nda sadece yazma bölümünde not alabilirsiniz. Bu bölüme geçtiğinizde Sertifika Sınavı temsilcisinden size gerekli not defteri ve kalemi vermesini isteyebilirsiniz. Sertifika Sınavı'nı tamamladığınızda bunları temsilciye iade etmelisiniz.

Uluslararası Türkçe Sertifika Sınavı'nda nasıl bir klavye kullanılıyor?

Sertifika Sınavı'nda standart Türkçe klavye (Qwerty) kullanılıyor. Eğer daha önce böyle bir klavye kullanmadıysanız Sertifika Sınavı Temsilciliğinden yardım isteyebilirsiniz.

Uluslararası Türkçe Sertifika Sınavı'nın sadece bir bölümünü yapıp diğer bölümleri bırakabilir miyim ya da başka bir gün devam edebilir miyim?

Sertifika Sınavı 3 ana bölümden oluşan tek bir testtir. Bu yüzden sertifika alabilmek için bütün bölümler verilen test süresi içinde bitirilmelidir. Sertifika Sınavı'nın başka bir günde devam etmesi de mümkün değildir.

Uluslararası Türkçe Sertifika Sınavı'nda yapamadığım soruları ya da bölümleri geçebilir miyim?

Evet, Sertifika Sınavı'nda yapamadığınız soruları ya da bölümleri sınav anında geçebilirsiniz. Sınavda istediğiniz sorudan bölümden başlayabilirsiniz. Sınav geçme kriterleri acısından hiçbir bölümü boş bırakmanız tavsiye edilmez. B1 - B2 ve C1 sertifika sınavlarında her bölüm için alınması gerekli olan minimum puan vardır. Lütfen geçme kritelerini gözden geçiriniz.